Piercing
je jednou z najstarších a najčastejších foriem modifikácie tela. Vznikol už v dobe pred Kristom. Prvé známky piercingu pochádzajú z doby kamennej, o čom svedčia nástenné maľby v jaskyniach. Taktiež na známej maske faraóna Tutanchamona je zreteľný piercing uší. Prvé piercingy boli z materiálov ako sú zuby, kosti a drevo, neskôr sa začal používať kov. Najčastejšie mali podobu krúžkov, tyčiniek nebo akýchsi kolíkov, ktorými si ľudia prepichovali tváre a iné časti tela. Písomné pamiatky dokazujú, že prvý piercing nosu bol uskutočnený asi pred 4000 rokov. V Biblii je napríklad uvedené, že Izák daroval manželke Rebece zlatý krúžok. Na Strednom východe označovala veľkosť krúžku v nose bohatstvo a vznešenosť rodiny.
Taktiež v Rímskej ríši alebo za vlády kráľovnej Alžbety znamenal piercing bohatstvo. Krúžky z drahých kovov sa nosili hlavne v ušiach. Piercing jazyka poznali už starí Mayovia a Aztékovia, piercing bradaviek potom začali používať indiáni v Severnej Amerike. Čo sa piercingu týka, na prvom mieste je piercing uší (teda náušnice), nejobľúbenejším spôsobom zdobenia tela. Náušnice zdobia odpradávna mužov aj ženy, ale nie vo všetkých kulturách ich nosili muži a ženy zároveň. V Ríme nosili náušnice iba ženy a tu plnili funkciu čisto dekoratívnu. Dlhé visiace náušnice im dodávali na kráse a vznešenosti. Špecifický význam mali náušnice u námorníkov. Pôvodne nosili náušnice iba tí, ktorí buď plávali cez rovník, alebo oboplávali svet. Neskôr získali náušnice pre námorníkov i praktický význam. V prípade stroskotania slúžili ako cenné platidlo. Náušnicami boli označovaní v minulosti rovnako aj otroci. Ich náušnice sa ale od iných v ničom nelíšili – boli pripevnené napevno a nedali sa dať z uší dole.
Zdroj: http://www.dama.cz/krasa/proc-a-jak-se-zdobime-19433
Ak ste sa rozhodli pre piercing,
treba si uvedomiť, že po aplikácií piercingu - nový epitel vzniká až po niekoľkých týždňoch, preto sa správajte tak, akoby ste mali otvorenú ranu.
Je dôležité ošetrovať piercing s čistými rukami, ktoré si umyjete antibakteriálnym mydlom. Počas hojenia nenavštevujte kúpaliská,sauny,solária a iné, …. aby ste predišli infekcii.
Neodporúča sa používať parfumované mydlá, alebo mydlá s obsahom alkoholu. Tieto mydlá pokožku nadmerne vysušujú. Taktiež sa neodporúča používanie dezinfekčných prostriedkov s obsahom alkoholu, nakoľko tieto ničia novovzniknuté kožné bunky.
Ďalší piercing si nechajte aplikovať až po úplnom zahojení predchádzajúceho, aby sa mohlo telo zregenerovať.
Aj napriek tomu, že si dáte svoj piercing aplikovať v štúdiu, kde je zaručená najvyššia hygiena a dodržujú sa prísne hygienické zásady môže sa stať, že Váš piercing sa nebude hojiť tak ,ako má a môžu vzniknúť komplikácie.
Jedna časť práce sa urobí u nás v štúdiu a druhá nemenej dôležitá je na Vás, ako sa budete o svoj piercing starať. Aplikácia piercingu je akoby malý chirurgický zákrok.